Politiek Beleidsplan

De politieke vereniging Lijst Pim Fortuyn Eindhoven is in 2004 opgericht vanuit de landelijke partij die in 2002 vanuit het niets met 26 zetels in de Tweede Kamer kwam.
Maar ...wat doen en willen  wij in Eindhoven? (Lees verder)

Fractieleden Lijst Pim Fortuyn


Rudy Reker
Fractievoorzitter

 
Reker-Lilian Wiebers
Fractiemedewerkster 

 

 

 

 

 

 


Damian Dassen
Commissielid Lijst Pim Fortuyn.
Bestuurslid JF
(Jonge Fortuynisten)

Jonge Fortuynisten

 
Stef Kleine Staarman
Voorzitter
Jonge Fortuynisten 

 
Timo Hoogerwaard
Secretaris
Jonge Fortuynisten

 

 

Jaarrekening 2009




Gecombineerde commissievergadering Jaarrekening 2009

8 juni 2010


Bijdrage Rudy Reker




Voorzitter

De gemeenteraad heeft een controlerende en signalerende functie. Maar als daar door het college vervolgens niets mee gebeurd, kan de raad net zo goed haar biezen pakken en naar huis gaan. Slechts één voorbeeld uit deze jaarrekening wil ik u geven: In de raadsvergadering van 24 juni 2008 – dus twee jaar geleden – heeft de Lijst Pim Fortuyn, een motie ingediend, met het doel om de kosten van ‘Inhuur Derden’ beheersbaar te houden. Reden hiervoor was dat de uitgaven betreffende ‘Inhuur Derden’ in 2007 zonder enige reden was verdubbeld naar ruim 22 miljoen euro. Deze motie werd destijds alleen gesteund door de locale partijen.

Deze motie had voor het college een signaalfunctie moeten zijn. Maar nee dus, deze motie werd ook door het college afgeraden. In 2008 was er een begroting van 15 miljoen en een realisatie in de jaarrekening van ruim 29 miljoen euro. Dus bijna een verdubbeling! In de begroting van 2009 – daar komen wij nu op – wordt het nog gekker omdat daar eerst 16 miljoen, toen 32 miljoen in werd begroot met uiteindelijk in de jaarrekening een realisatie van 45 miljoen euro.

Als dan de totale kosten voor eigen personeel met hetzelfde bedrag – of bij voorkeur meer – naar beneden wordt bijgesteld zijn deze bedragen verklaarbaar. Maar nee: De totale loonkosten voor eigen personeel bleef in deze jaren rond de 120 miljoen euro per jaar hangen.

Ik zet voor u de bedragen van ‘Inhuur Derden’ even op een rij:

2005   11 miljoen

2006   11 miljoen

2007   22 miljoen

2008   29 miljoen

2009   45 miljoen

In de coalitieperiode over de afgelopen 4 jaar, betekend dat een verviervoudiging. Dit bedrijfsongeluk – laten we het daar maar op houden – is desastreus voor de burgers van deze stad en zal dan ook geen kans maken om genomineerd te worden voor ‘Eindhoven Trots’. Ook geen kanshebber voor ‘Eindhoven Trots’ is het derde achtereenvolgende kampioenschap op de AD - misdaadmeter. Maar daar wil ik het vandaag niet over hebben.

- Wat gaat dit college doen om het bedrag van ‘Inhuur Derden’ in de komende coalitieperiode drastisch te verlagen en beheersbaar te houden?
- Wat zijn de criteria en wie neemt de beslissing om externe diensten in te huren?

Voorzitter

Op pagina 1 lezen wij dat er een nadelig resultaat is van € 47,9 miljoen euro. Vervolgens wordt er € 55 miljoen euro onttrokken uit verschillende reserves en hiep, hiep hoera, u sluit de jaarrekening op papier met een voordelig resultaat van € 7,5 miljoen euro. Mijn fractie noemt dat creatief boekhouden. Ofwel jezelf, in dit geval de gemeenteraad en dus de burgers van deze stad voor de gek houden. In het bedrijfsleven zouden wij daarvoor de FIOD op ons dak krijgen.

- Is deze creatieve manier van boekhouden in de gemeentepolitiek wettelijk toegestaan?
- Is het niet zo dat een positief of negatief resultaat wordt gemeten naar de resultante van binnengekomen en uitgegeven middelen i.p.v. het schuiven van cijfertjes?

Voorzitter

Mijn fractie maakt zich ernstige zorgen over de financiële ontwikkelingen binnen de Gemeente Eindhoven. Deze ontwikkelingen kunnen desastreuze gevolgen krijgen.  Ik noem u er enkele:

- De weerstandcapaciteit daalt van € 217 miljoen in 2007 naar € 80 miljoen in 2009. Een verlaging van € 137 miljoen euro

- De ingeschatte risico’s nemen in dezelfde periode toe van € 46 miljoen naar € 68 miljoen euro. Derhalve een verhoging van € 22 miljoen euro.

- Het eigen kapitaal daalt in 2009 verder tot € 41 miljoen. Indien het zogenaamde positief resultaat van€ 7,5 miljoen aan het eigen kapitaal wordt toegevoegd haalt u nog niet de minimale vermogenspositie van € 50 miljoen, wat wij in deze raad hebben afgesproken.

- Ook het resultaat van het grondbedrijf bedraagt € 14 miljoen euro negatief. Een ondoorzichtig resultaat wat in de nabije toekomst wel eens voor grote probleem kan zorgen, omdat binnen de Gemeente Eindhoven nog maar weinig grond is wat men kan exploiteren.

Door de huidige economische crisis en met de aangekondigde rijksbezuinigingen voor de boeg,  zal de financiële wind in dit college uit een andere hoek moeten waaien.

Voorzitter het laatste punt

Als voormalig ondernemer weet ik maar al te goed dat je ook als gemeente niet altijd de financiële mogelijkheden, dan wel de financiële onmogelijkheden naar je hand kunt zetten. Wat wel kan –  en wij als raad ook van u mogen verwachten – is dat er een goede en juiste administratie wordt gevoerd. Het verbaast mijn fractie dat in het verslag van Ernst & Young meerdere keren wordt aangegeven, dat er nogal slordig wordt omgegaan met het administratieve instrumentarium, wat vervolgens  kan leiden tot juridische procedures en schadeclaims.

Ik noem u ook hiervan enkele voorbeelden:

- Geen nieuw huurcontact met het Parktheater en met de Effenaar afgesloten, waardoor de huuropbrengsten van € 855.000 euro dubieus is en vervolgens de cijfers in de jaarrekening geen juist beeld geeft te zien.

- De urenregistratie en daarmee de doorbelasting van ambtelijke uren, waardoor geen juist en tijdig beeld ontstaat, wat vervolgens leidt tot verkeerde aannames en doorberekeningen.

- Onjuiste aanbestedingen die eigenlijk onder het gedrocht van Europese aanbestedingen moeten vallen.

Zo heeft de  Europese Commissie besloten om Nederland voor het Hof van Justitie te dagen in verband met de rechtstreekse gunning van een concessieovereenkomst voor openbare werken. Mijn fractie heeft daar in samenwerking met enkele andere fracties eerder raadsvragen over gesteld. Bij een voor Eindhoven negatieve uitslag is dat weer 4 miljoen armer.

- Daarnaast constateert Ernst & Young dat onze gemeente onvoldoende inzicht heeft in de risico’s die het loopt met betrekking tot pensioenverplichtingen.

Voorzitter

Als conclusie kunnen wij stellen dat er een financieel jaarverslag ligt over 2009 waar wij niet trots op kunnen zijn.

Rudy Reker, fractievoorzitter Lijst Pim Fortuyn