Raadslid Reker keihard over raadsadviseur

Foto links: Harry Janssen
Voormalig raadslid van de PvdA Eindhoven, nog steeds een fanatiek PvdA icoon is als voorzitter van de Rekenkamercommissie niet onafhankelijk gebleken
Commissievergadering 8 oktober 2013
Vele miljoenen kostende miskleunen van zijn PvdA wethouders laat Harry Janssen links liggen
Persoonlijke aanval van Harry Janssen op LPF fractie
Een brief van de voorzitter van de rekenkamercommissie Harry Janssen, is een paniek aanval op die politieke partijen in deze raad die voor de PvdA een bedreiging kunnen vormen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Wie Rudy Reker kent weet dat hij/zij daar niet mee weg komt.

Betoog Rudy Reker
Voorzitter dank u wel,
In de brief van de heer Harry Janssen, als voorzitter van de rekenkamercommissie suggereert deze dat hij ‘signalen heeft opgevangen betreffende onduidelijkheden over de kosten die door de fracties gedeclareerd kunnen worden’. De heer Janssen heeft dat gedaan ‘vanuit zijn verantwoordelijkheid voor de controle op de besteding van de fractievergoedingen’. Dat is een wonderbaarlijk gegeven voorzitter. De heer Janssen gaat in zijn brief in op 3 zaken, n.l.:
- De fractiekosten
- Secretariële fractieondersteuning
- De combinatie fractieondersteuner en commissielid
Vreemd is dat deze voorzitter deze zwaarwegende suggesties niet met zijn commissieleden heeft gedeeld, noch met hen heeft overlegd. Dat is toch één van de taken van een goede voorzitter in een commissie die slechts uit totaal 6 personen bestaat. Met andere woorden voorzitter; deze brief moet u NIET lezen als een brief van de Rekenkamercommissie, maar lezen als een persoonlijke brief van de heer Harry Janssen, voormalig raadslid van de PvdA en nog steeds een fanatiek PvdA icoon in zijn partij.
Het zal u niet verbazen voorzitter dat ik denk, alsook mijn gehele fractie en vele anderen in deze stad dat deze brief, slechts enkele maanden voor de gemeenteraadsverkiezingen, een aanval is op die politieke partijen in deze raad die voor de PvdA een bedreiging kunnen vormen bij de komende verkiezingen voor de partij waar de heer Janssen fanatiek lid van is. Dit gegeven voorzitter is niet vreemd in de politiek.
- De eerste vraag is dan ook aan de heer Janssen of hij iets meer kan vertellen waar hij deze gesignaleerde onduidelijkheden betreffende ingediende declaraties heeft opgevangen?
- Als dit zo mocht zijn, kan de heer Janssen dan vertellen of hier namen van partijen bij zijn genoemd?
- De derde vraag is waarom de heer Janssen deze wetenschap, zoals een goed voorzitter betaamd, niet met zijn overige commissieleden heeft gedeeld?
Voorzitter, eerst even over de fractiekosten
Elke fractie heeft te maken met fractiekosten. Het ene jaar wat meer en het andere jaar wat minder. Maar alles binnen het budget wat door de Raadsgriffie jaarlijks schriftelijk aan de raad wordt medegedeeld. Deze fractiekosten worden overigens al vele jaren in de Gemeente Eindhoven gehanteerd. Nadat deze fractiekosten door de fracties gespecificeerd met bonnen en betaalbewijzen en/of met bankafschriften zijn gedeclareerd, worden zij door de griffie en rekenkamer gecontroleerd. Meer specificaties zoals door de heer Janssen is voorgesteld is onnodige bureaucratie. De kans dat bedragen dan in een verkeerd kolommetje komen te staan is aanwezig maar een ding staat als een paal boven water, het leidt niet tot minder uitgaven. Bij mijn fractie, de Lijst Pim Fortuyn, zijn zolang wij in deze gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, nooit onrechtmatigheden geconstateerd.
Voorzitter, dan de Secretariële Fractieondersteuning
Dat is een zeer interessant onderwerp voorzitter. De heer Janssen schrijft in dezelfde persoonlijk gestuurde brief ‘dat hij tevens de vrijheid heeft gepermitteerd om een nadere beschouwing aan te kondigen over:
a. de fractieondersteuning in relatie tot het bestaan van familiebanden
b. alsmede in relatie tot het raadscommissiewerk’.
Met hetgeen ik in het begin van mijn betoog heb verteld voorzitter, zal het u niet verbazen als ik nu stel dat mijn fractie zich met deze onderwerpen voelt aangesproken. De heer Janssen erkent ook dat dit onderwerp sinds Eindhoven in 1232 Stadsrechten kreeg nooit eerder een punt van discussie is geweest. Dat is ook logisch want de Lijst Pim Fortuyn, of zoals u wilt de LPF is pas sinds 2006 in deze raad vertegenwoordigd en wij zijn uitermate kritisch maar wel realistisch. Daarvoor zijn wij tenslotte ook door de burgers van deze stad gekozen. Voorzitter, Ik wil de Secretariële Fractieondersteuning in 2 delen behandelen.
a. De fractieondersteuning in relatie tot het bestaan van familiebanden
Ik kan als fractievoorzitter niet ontkennen, voorzitter dat ik met mijn vrouw ben getrouwd. Voor alle duidelijkheid, het was een moetje. Vanaf 2006, toen de LPF als eenmansfractie deel uit ging maken van deze raad heb ik, in navolging van alle andere fracties dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een fractieondersteuner aan te mogen stellen. Dat dit mijn vrouw is geworden kan ik niet ontkennen, maar had niets met de vergoeding te maken, maar meer uit nood geboren. Deze aanstelling is in alle openheid en met medeweten van de raadsgriffie gebeurd en mijn vrouw die mede de Eindhovense afdeling van de, toen nog landelijke Lijst Pim Fortuyn heeft opgericht was goed in de materie ingevoerd. Met de bruto vergoeding die hiervoor staat, staat in geen verhouding tot de hoeveelheid werk dat deze fractieondersteuning met zich meebrengt. Ik zie ik dit niet als het bevoordelen van familieleden, maar in dit geval meer als misbruik maken van de bereidheid van mijn vrouw om dit werk erbij te doen. Bovendien in geen enkele gemeentelijke verordening in deze stad staat dat dit niet mag of principieel onwenselijk is.
(Redactie: Hier stond een stukje tekst dat niet is uitgesproken)
b. De combinatie fractieondersteuner en commissielid
Voorzitter, Bij de beantwoording van dit onderwerp wil ik u verwijzen naar het eerste deel van mijn betoog, zoals ik zojuist heb uitgesproken. Denkt u hierbij aan;
- De heer Harry Janssen stuurt en ondertekend deze brief wel als voorzitter van de rekenkamercommissie, maar schrijft deze brief NIET namens de rekenkamercommissie. De heer Janssen schrijft deze brief persoonlijk op eigen houtje, zonder zijn commissieleden in te lichten.
- Velen zien dit als een aanval op een gezonde, kritisch doch realistische politieke partij in deze gemeenteraad, in dit geval de LPF waar de heer Janssen als PvdA icoon huiverig voor is. Begrijpelijk met de naderende verkiezingen in aantocht. En voorzitter, misschien toch ook wel een terechte angst. Maar laten wij elkaar bestrijden op politiek vlak, op inhoud en niet met insinuaties, roddel en achterklap.
Ik stel de commissie dan ook voor voorzitter om de suggestie van de heer Janssen om artikel 4 aan te passen als kennisgeving aan te nemen en deze brief op te bergen in het grote gemeentelijke archief.
Voor de komende raadsvergadering zal mijn fractie overwegen een motie van wantrouwen tegen de heer Harry Janssen in te dienen, omdat hij zijn persoonlijke gevoel niet kan scheiden van het zakelijke, wat voor een voorzitter van een rekenkamer een eerste vereiste is.
Dank u wel.
(Noot redactie. Geen van de door Reker gestelde 3 vragen zijn door de heer Janssen beantwoord)


